هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، برای استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید

هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، برای استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید
احتمالا بین استفاده از وب کم لپ تاپ یا خرید یک وب کم مجزا، دچار تردید شده اید؛ با پارت لپ همراه باشید تا ببینید آیا نیاز به خرید یک وب کم اکسترنال دارید یا خیر؟

ارتباطات در دنیای امروز اشکال مختلفی دارد؛ برخی ارتباط صوتی را می پسندند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند که ارتباط تصویری نیز برقرار نمایند. در این میان وب کم‌ها، با بهره مندی از فناوری نسل جدید در زمینه ارتباطات نوین، قادر به ایجاد موجی عظیم گردیدند.


اگر شما نیز در دوره پاندمی کرونا جزو افرادی بودید که به صورت دورکار، به انجام وظایف شغلی و آموزش از راه دور می پرداختید، قطعا بسیار بیشتر از سال‌های گذشته به استفاده از وب کم لپ تاپ خود پرداخته اید . چه از برنامه‌هایی همانند Google Meet یا Skype برای ارتباط با همکاران، اعضای خانواده یا پزشکتان استفاده کرده باشید، چه با تغییر زمینه شغلی، وارد حوزه تولید محتوای تصویری شده باشید، احتمالا بین استفاده از وب کم لپ تاپ یا خرید یک وب کم جانبی، دچار تردید شده اید؛ با پارت لپ همراه باشید تا ببینید آیا نیاز به خرید یک وب کم اکسترنال دارید یا خیر؟

هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، جهت استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید

:: وب کم داخلی لپ تاپ چگونه کار می کند؟

تقریبا تمامی لپ تاپ‌های امروزی، با وب کم اینترنال ساخته و ارائه می‌شوند. وب کم لپ تاپ، در بخش داخلی قاب لپ تاپ، بالای نمایشگر قرار دارد؛ دقیقا در بالاترین ارتفاعی که بتوان با آن در حین یک چت ویدیویی، با آسودگی ساعت‌ها به مکالمه با عزیزانتان بپردازید.
عموما در کنار این نوع وب کم‌ها، یک یا دو میکروفون نیز قرار دارد تا مخاطبین‌تان، حین تماس ویدئویی قادر به شنیدن صدای شما نیز باشند. در بسیاری از مدل ها، برای حفظ حریم شخصی، از یک چراغ LED در کنار دوربین استفاده می شود، تا در صورت فعالیت وب کم، کاربر نیز با خبر شده و در صورت بروز مشکلاتی همچون جاسوسی و نقض حریم خصوصی توسط نرم‌افزارهای مخرب و بدافزارها، بتوانید به سرعت ارتباط تصویری را قطع نماید .
البته همان طور که احتمالا می‌دانید، وب کم های داخلی ، معمولا از لنز دوربینی با وضوح (رزولوشن) بسیار بالا بهره مند نیستند و به همین دلیل، خصوصا در محیطی فاقد میزان روشنایی مناسب، ممکن است تصویرتان تاریک یا برفکی دریافت و به طرف مقابل گفتگو، نمایش داده شود.


:: آشنایی با 3 نکته کلیدی در ارتباط با وب کم‌های داخلی
1- روش استفاده از وب کم‌های داخلی، بسیار ساده است. کافیست لپ تاپ خود را روشن نمایید و برنامه ارتباطی مورد نظر خود را اجرا نمایید. درایورها و نرم افزارهای اولیه وب کم داخلی لپ تاپ، در ابتدای تنظیمات ویندوز به صورت پیش فرض نصب می‌گردد. البته چنانچه مشکلی در رابطه با وب کم داخلی لپ تاپ ها ایجاد شود، در صورت عدم قابلیت تعمیر، با تعویض برد وب کم لپ تاپ مشکل حل می شود، که هزینه چندانی روی دست شما نخواهد گذاشت .
2- اگر صرفا برای جلسات کاری و خانوادگی خود نیاز به استفاده از وب کم دارید، بسته به وضوح تصویر تولید شده، احتمالا نیازی به هزینه اضافی برای خرید وب کم خارجی نخواهید داشت. رزولوشن تصاویر و سنسورهای دوربین داخلی لپ تاپ، قادر به تولید تصاویر قابل قبولی هستند، البته همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، احتمالا مخابره تصاویر نسبتا تاریک و دارای نویز و برفک، توسط وب کم‌های اینترنال لپ‌تاپ، کاملا محتمل است.
3- از آنجایی که دوربین وب کم در قسمت میانی بالاترین بخش داخلی قاب رایانه همراه شما نصب شده است ، نیازی نیست برای تنظیم بهترین زاویه تصویر، تلاش چندانی نمایید و تنها باید به فکر یافتن محیطی با نور کافی و البته انتخاب زاویه مناسب باشید تا مکالمه ویدیویی دلنشین‌تر و با کیفیت‌تری را تجربه نمایید؛ البته اگر حوصله کار با ویژگی های مختلف یک وبکم را نداشته باشید .
در مقابل، اگر وب کم شما قابلیت جا به جایی داشته باشید، می‌توانید با تغییر زاویه نمایش یا حتی حمل آن بر روی دست، محیط، افراد حاضر در جمع و ... را به افراد شرکت کننده در ارتباط تصویری نشان دهید .

هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، جهت استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید


:: وب کم خارجی چگونه کار می کند ؟
وب کم‌های خارجی ، دوربین‌هایی هستند که برای اهدافی حرفه‌ای تر از یک ارتباط تصویری صرف ساخته می‌شوند؛ به عنوان مثال، این دوربین‌ها برای تولید محتوای تصویری در زمینه تهیه وبلاگ ، فیلم کوتاه و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند .
می‌توانید این دوربین‌ها را روی بخش بالایی قاب لپ تاپ (محل قرارگیری وبکم داخلی) قرار دهید یا حتی آن‌ها را در دست خود نگاه دارید تا در هر زاویه ای که مایل بودید، عملیات تصویربرداری انجام شود.
از آنجایی که این روزها، بازار تولید محتوای تصویری و البته استریم بازی‌های ویدیویی به شدت داغ شده، تاثیر تصاویر با کیفیت را نیز نباید از یاد برد. بنابراین اگر با ویژگی‌های دوربین ها آشنا گردید، قطعا خریدی مقرون به صرفه و هوشمندانه‌ای را انجام خواهید داد. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت خلاصه با ویژگی‌های یک وب کم خارجی آشنا گردید.

هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، جهت استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید

:: آشنایی با 6 نکته کلیدی در ارتباط با وب کم‌های خارجی

1- رزولوشن وب کم
جهت فعالیت در زمینه استریمینگ، باید تصاویری با وضوح بالا و جزئیات قابل تشخیص تولید کرد. رزولوشن وب کم های خارجی، از کیفیت بسیار پایین تا متوسط ( فول اچ دی ) و بالا ( 4K ) در دسترس کاربران هستند. رزولوشن یا وضوح تصویر، به حاصل ضرب پیکسل های طول در عرض گفته شده و هرچه رزولوشن یک وب کم بالاتر باشد، خروجی تصویری آن با کیفیت تر خواهد بود.
2- نرخ فریم وب کم
هرچه نرخ فریم یک وب کم بالاتر باشد، کیفیت تصویر خروجی نیز بهتر خواهد بود؛ زیرا تعداد فریم‌های قابل تصویربرداری در هر ثانیه بیشتر خواهد بود. یک وب کم مخصوص استریم بازی‌های کامپیوتری، با حداقل نرخ 30 فریم بر ثانیه، مناسب استفاده در فرایند تولید محتوا در این حوزه خواهد بود. البته با توجه به بودجه، می توانید وب کمی با نرخ فریم بالاتر نیز خریداری نمایید، اما پارت لپ به هیچ عنوان، خرید وب کم با نرخ فریم پایین تر را برای استریم بازی‌، پیشنهاد نمی‌کند.
3- میدان دید وب کم
میدان دید وب کم، بسته به میزان نیاز شما به نمایش محیط اطرافتان قابل انتخاب است. میدان دید وب کم‌های خارجی بین 70 تا 90 درجه است، که بسته به نیاز خود، می توانید مدل مناسب را خریداری نمایید.
4- جنس لنز وب کم
وب کم ها نیز مانند گوشی‌های تلفن همراه، از لنزهای شیشه ای و پلاستیکی برخوردارند. بدیهی است که کیفیت بالاتر، متعلق به وب کمی با لنز شیشه‌ای است.
5- میکروفون همراه وب کم
وب کم های خارجی، معمولا دارای میکروفون همراه نیز هستند؛ این بدان معناست که جهت شروع فرایند تولید محتوای ویدئویی، نیازی نیست حتما یک میکروفون حرفه‌ای نیز تهیه فرمایید و بدین صورت تا کسب درآمد از فرایند بلاگری، می توانید روی میکروفون این وب کم حساب کنید.
6- قابلیت چرخش وب کم
وب کم های خارجی، بر خلاف وب کم داخلی لپ تاپ، می توانند از قابلیت چرخش روی پایه نیز برخوردار باشند. در مدل‌هایی که قابلیت چرخش وجود دارد، معمولا می توان دوربین را تا 360 درجه چرخاند و در سایر مدل‌ها ، تنها می توان زاویه دوربین را نسبت به عمود تنظیم کرد .

هر آنچه پیش از خرید وب‌کم، جهت استریم بازی و مکالمه ویدیویی، باید بدانید


:: کدام وب کم برای کدام زمینه فعالیت مناسب است؟
بسته به زمینه فعالیت تصویری، می‌توانید صرفا از وب کم داخلی لپ تاپ استفاده نمایید یا با صرف هزینه بیشتر، یک وب کم با کیفیت‌تر خریداری نمایید. برای آن دسته از کاربران که تنها به برگزاری جلسات با همکاران یا دوستان خود می پردازند، وب کم داخلی لپ تاپ، پاسخگوی نیاز آن‌ها است؛ قطعا در این میان سطح انتظار شما از کیفیت مطلوب مکالمه ویدیویی نیز، نقش مهمی ایفا می‌کند.
برای کاربران فعال در حوزه استریم و تولید محتوا برای پلتفرم هایی نظیر یوتیوب، توئیچ، اینستاگرام و ... قطعا به قدرت یک وب کم اکسترنال احتیاج خواهید داشت، تا در کنار محتوای فوق العاده با کیفیت خود، خروجی تصویری جذابی نیز برای کاربران ایجاد نمایید.
شما چه مواردی را در هنگام خرید یک وب کم در نظر می‌گیرید؟

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد