تکنولوژی G-sensor ، محافظ اطلاعات هارد دیسک

تکنولوژی G-sensor ، محافظ اطلاعات هارد دیسک
در دنیای پیشرفته امروز ، تقریبا هر شخص دارای یک هارد دیسک (Hard Disk) است که برای نگهداری و انتقال اطلاعات خود ، از آن استفاده می کند . اما نکته ای که حائز اهمیت است ، تکنولوژی به کار رفته در هارد دیسک ، برای محافظت از اطلاعات ذخیره شده در آن است .

امروزه افراد برای نگهداری و ذخیره اطلاعات با ارزش خود از هارد دیسک (Hard Disk) ها استفاده می کنند . برای مثال ممکن است از هارد دیسک لپ تاپ و یا کامپیوتر خود برای نگهداری اطلاعاتشان استفاده کنند . یا ممکن است که اطلاعاتی که دارای ارزش بیشتری هستند را بر روی هارد دیسک های اکسترنال نگهداری کنند . اما اتفاقی که ممکن است هر فردی که از این هارد دیسک ها استفاده می کند ، نگران آن باشد ، این است که این دستگاه دچار خرابی شود و اطلاعات با ارزش آن از بین برود .

شاید برای هارد دیسک شما هم این اتفاق افتاده باشد که بعد از مدتی استفاده از آن و ذخیره اطلاعات بسیار مهم بر روی آن ، دچار خرابی شده باشد . در چنین شرایطی ، صرف نظر از میزان هزینه تعمیر و یا خسارت وارد شده به هار دیسک (Hard Disk) ، از دست دادن اطلاعاتی که دارای ارزش بسیار بالایی هستند ، افراد را دچار نگرانی و سردرگمی می کند .

هارددیسک (Hard Disk) قطعه بسیار حساسی می‌باشد که کوچکترین نقص و آسیبی در آن ، می‌تواند منجر به عدم دسترسی به اطلاعات ذخیره شده بر روی آن شود. این قطعه بسیار با ارزش ، در مقابل تکان و ضربه دارای حساسیت بالایی است . به این ترتیب که احتمال خرابی هارد دیسک ، هنگامی که در حال کار کردن باشد بسیار بالا است و ضربه‌ای هر چند کوچک می‌تواند به آن صدمه جدی وارد کند .
سرعت چرخش دیسک حداقل 5400 دور بر دقیقه است ، این در حالی است که هد هارد دیسک با فاصله 18 نانومتر از دیسک در حال کار می‌باشد . بسیار روشن است که کوچکترین ضربه ای به هارد می تواند یکی از آسیب ها و خرابی‌ های زیر را به بار آورد :

 ممکن است فاصله نانومتری بین دیسک و هد ، تغییر کند که به اصطلاح می گویند هد هارد دیسک ، تاب برداشته است .
 ممکن است حین کپی کردن اطلاعات ، ارتباط بین سیستم و هارد دیسک قطع شود و اطلاعات از بین بروند .
به منظور جلوگیری از این آسیب ها ، شرکت های سازنده هادر دیسک ها ، در طراحی  سنسورهای تشخیص حرکت که با نام شتاب سنج ، شناخته می شوند را ،  به کار گرفته اند . سنسور G-Shock فناوری‌ ای است که باعث می‌شود هنگامی که هارددیسک به سیستم متصل است، از شوک و ضربه‌های ناگهانی جلوگیری شود . وظیفه‌ی حسگر جی شاک، محافظت از اطلاعات شما است. اگر هارددیسک دچار ضربه یا حرکتی ناگهانی شود، حسگرجی‌شاک به طور خودکار فعال می‌شود و چراغ LED هارد به حالت قرمز چشمک‌زن در می‌آید. پس از رفع شدن اثر ضربه، هارد فعالیت عادی خود را از سر می‌گیرد و چراغ آن به حالت آبی در می‌آید. هنگامی که هارد شما دچار ضربه یا حرکتی کوچکی در هنگام کار شود ، حسگر داخلی G Shock این ضربه را تشخیص می‌دهد و به طور خودکار فعال می‌شود و دیسک هارد شما را بلافاصله متوقف می کند و از انتقال اطلاعات یا خواندن اطلاعات جلوگیری می کند .

این ویژگی باعث می شود تا احتمال آسیب دیدن یا از بین رفتن اطلاعات دستگاه شما کاهش یابد. هنگامی که سنسور موجود در دستگاه که دارای حساسیت در سه جهت است، یک جابه جایی پر مخاطره و خطردار نظیر سقوط و افتادن را شناسایی کند، هد هارد دیسک در محل مناسب محکم و قفل می شود تا از خراشیده شدن هارد دیسک ممانعت به عمل آورد.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد