فیلتر






جک برق لپ تاپ

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2

یکی از مهم ترین بخش های سخت افزاری یک لپ تاپ ، جک پاور لپ تاپ است . با استفاده از این بخش ، قادر خواهید بود که باتری لپ تاپ خود را شارژ کرده و در همین حین نیز از جریان برق ثابت برای تامین انرژی لپ تاپ خود استفاده نمایید . اگر جک برق لپ تاپ تان دچار مشکل گردد ، لپ تاپ شما دچار نشت انرژی شده و در نهایت قادر به روشن کردن آن نخواهید بود .

   

جک پاور لپ تاپ چیست ؟

  
جک پاور لپ تاپ ، یک کانکتور الکتریکی است که وظیفه تامین جریان برق مستقیم برای لپ تاپ را بر عهده دارد . کانکتورهای DC ، از استانداردها و ابعاد مختلفی برخوردارند ، بنابراین نمی توان DC Power Jack یک لپ تاپ را با جک پاور لپ تاپ های غیر مشابه جایگزین نمود .
جک برق لپ تاپ ، روی دستگاهی نصب شده که آن را قادر به دریافت جریان برق می نماید . این جک برق ، به یک کابل برق متصل شده و نیروی لازم را از طریق منبع انرژی که به آن متصل است ، تامین می نماید .
متاسفانه ، جک برق لپ تاپ یکی از آسیب پذیرترین رابط های لپ تاپ هاست و می توان گفت که به راحتی دچار مشکل می شوند . جک برق لپ تاپ ، معمولا روی مادربرد لحیم کاری شده و توسط سه الی چهار پایه ، پایداری اش را حفظ می نماید . به همین دلیل ، جایگاه آن ضعیف است و می تواند به راحتی دچار آسیب شود .

  

چگونه جک برق دچار مشکل می شود ؟

  
جک برق لپ تاپ ، غالبا از مقاومت کافی در بدنه و روی مادربرد برخوردار نبوده و در اثر هر نوع حرکت ناگهانی و غیر معمول کابل شارژر ، مانند کشیده شدن یا لرزه ناگهانی ، دچار مشکل می شود . اگر جک برق لپ تاپ ، تحت فشار جا به جا شود نیز ممکن است در جای خود لق بخورد . زمانی که این جابه جایی رخ بدهد ، ارتباط نیمه کاره با یک پین مشکل دار ، منجر به اتفاقات هولناکی از جمله جرقه زدن و ایجاد گرمای زیاد می گردد که در نهایت احتمال سوختگی مادربرد را افزایش می دهد . گاهی اوقات نیز در اثر گذشت زمان ، جک برق لپ تاپ نیز مانند هر قطعه سخت افزاری دیگری دچار استهلاک شده و مشکل ایجاد می گردد .
اما چگونه از این فاجعه جلوگیری نمایید ؟ برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی ، کافیست به نشانه های بروز مشکل توجه داشته باشید . در ادامه با پارت لپ همراه باشید تا نشانه های بروز اشکال در جک برق لپ تاپ را بشناسید .

  

1- اتصالی جریان برق

  
اگر لپ تاپ شما صرفا با انرژی ذخیره شده در باتری ، قادر به تامین انرژی لپ تاپ است یا در حین اتصال به جریان برق شهری ، ناگهان لپ تاپ خاموش می شود یا به طور کلی روشن نمی شود ، به سلامت جک پاور شک کنید . یک جک برق لپ تاپ سالم ، قادر به تامین انرژی ، به صورت ثابت است ؛ یعنی اگر جریان برق لپ تاپ ، قطع و وصل می شود یا برای برقراری اتصال ، باید سر سیم شارژر لپ تاپ را مرتبا جا به جا نمایید تا جریان برق ، برقرار شود ، بهتر است به فکر چک کردن سلامتی جک پاور لپ تاپ خود باشید . اگر با هر بار وارد کردن سر کابل شارژر به جک برق لپ تاپ ، شاهد جرقه در پشت لپ تاپ خود هستید ، سریع تر به یک تعمیرکار کامپیوتر مراجعه نمایید ؛ به هر حال ممکن است یکی از جرقه های این ارتباط قطع و وصل شونده ، منجر به ایجاد مشکل غیر قابل جبرانی برای مادربرد لپ تاپ شود .

   

2- باتری لپ تاپ شارژ نمی شود

   
حتی اگر جک برق لپ تاپ شما هیچ نشانه مشابهی با اتصالی نداشته باشد نیز ممکن است دچار مشکل شده باشد . آیا تا به حال متوجه مشکلی در درصد نمایش داده شده در کنار باتری لپ تاپ خود شده اید ؟ آیا باتری لپ تاپ شما با سرعت ثابتی شارژ نمی شود یا با یک احتمال بدتر ، اصلا شارژ نمی شود ؟ آیا در حین شارژ باتری لپ تاپ ، ناگهان لپ تاپ شروع به استفاده از انرژی باتری نیمه شارژ می نماید ؟ یکی از نشانه های خرابی جک برق لپ تاپ ، شارژ نشدن باتری لپ تاپ است .
اگر جریان برق ورودی به لپ تاپ شما ، ثابت باشد ، باید ظرفیت باتری لپ تاپ ، در مدت زمان مشخصی کامل شود ؛ البته اگر از سلامت باتری لپ تاپ خود اطمینان دارید . در این صورت ، عدم شارژ باتری به معنای عدم تبدیل جریان برق به جریان مناسب شارژ کردن باتری است .

  

3- جریان برق تنها در یک زاویه خاص برقرار می شود

  
زمانی که جک برق لپ تاپ شما در جای خود سست می شود ، ممکن است از جای خود جا به جا شود ؛ در نتیجه ، برای برقراری ارتباط بین سیم شارژر و جک پاور ، باید زاویه سر شارژر را تغییر دهید . این کار موجب وارد شدن فشار به کابل شارژر و جک برق لپ تاپ شما شده و می تواند موجب وارد شدن آسیب به هر دو این بخش ها گردد .

  

چگونه از سلامت جک پاور لپ تاپ اطمینان کسب نمایید ؟

  
در صورت بروز نشانه های گفته شده ، بهتر است یک تست اولیه سلامت جک پاور را انجام دهید . برای این کار ، کافیست باتری لپ تاپ خود را خارج کرده و با اتصال مستقیم به جریان برق و جا به جا کردن سر کابل شارژر ، به نشانه های گفته شده توجه نمایید ؛ اگر متوجه نشت انرژی لپ تاپ شدید ، زمان جایگزینی یا لحیم کاری مجدد جک پاور فرا رسیده است . دلیل این مشکل این است که مادربرد در اطراف پین های جدا شده ، شروع به سوختن کرده است . از آنجایی که جایگزین کردن یک قطعه دارای مشکل ، نسبت به تعویض مادربرد هزینه مالی و زمانی کمتری در بر دارد ، در صورت بروز مشکل ، بهتر است هرچه سریع تر اقدامات اولیه را انجام دهید .